Horí vo vašom dome a máte zadymené schodisko?
- Zachovajte chladnú hlavu, nepodľahnite panike.
- Ak to situácia (nie sú zadymené únikové cesty) a vaše dispozície (ste zdravý, schopný pohybu...) umožňujú, pokúste sa požiar zahasiť (napr. hadicou z hydrantu, vedrom vody, hasiacim prístrojom), pričom zachovajte ostražitosť pred možným ohrozením elektrickým prúdom.
- Ak situácia neumožňuje postupovať podľa predchádzajúceho bodu, nevychádzajte na chodbu, neotvárajte dvere (dym je jedovatý, horúci, má nízky obsah kyslíka, stačí pár nádychov a ...).
- Nenastupujte do výťahu (výťah vás pred dymom neochráni, pri požiari môže dôjsť k výpadku elektrického prúdu a ostanete uväznený, prípadne vás výťah môže zaviezť na miesto väčšieho ohrozenia).
- Volajte hasičov – tiesňová linka 112.
- Utesnite netesnosti okolo vstupných dverí do bytu mokrou handrou (spomalíte tým prenikanie dymu z chodby do bytu).
- Ak hustota dymu v byte stúpa, choďte do najvzdialenejšej miestnosti s oknom (alebo na balkón) a zatvorte za sebou všetky dvere (vytvoríte tým ďalšie „spomaľovače“ šírenia dymu).
- Čakajte na pomoc, pokiaľ nebude zlikvidované ohrozenie (dym) bez pomoci sa do bezpečia nedostanete.
- Upozornite na seba - volajte z okna, hádžte malé predmety (ak chcete, aby sa k vám pomoc dostala rýchlejšie dajte o sebe vedieť, ak hasiči vedia kde ste dostanú sa k vám oveľa rýchlejšie), nemajte strach, pretože hasiči preverujú prítomnosť osôb vo všetkých ohrozených priestoroch.
- Vždy sa dôsledne riaďte pokynmi hasičov.
Horí vo vašom byte?
- Zachovajte chladnú hlavu, nepodľahnite panike.
- Ak to situácia vaše dispozície umožňujú, pokúste sa požiar zahasiť (napr. hadicou z hydrantu, vedrom vody, hasiacim prístrojom), pričom zachovajte ostražitosť pred možným ohrozením elektrickým prúdom.
- Ak situácia neumožňuje postupovať podľa predchádzajúceho bodu, okamžite opustite všetci byt a zavrite za sebou dvere, aby sa požiar ďalej nerozširoval (ak máte na dverách guľu, nechajte z vonkajšej strany v zámku kľúč, ináč vám hasiči dvere vylomia). Vyjdite cez únikovú cestu pred bytový dom. V zime, ak máte na to čas, teplo sa oblečte a obujte. Ak ste to nestihli upozornite na to hasičov alebo policajtov oni sa o vás postarajú; nečakajte, že si to všimnú sami, majú aj bez toho dosť "svojich starostí".
- Nenastupujte do výťahu (výťah vás pred dymom neochráni, pri požiari môže dôjsť k výpadku elektrického prúdu a ostanete uväznený, prípadne vás výťah môže zaviezť na miesto väčšieho ohrozenia).
- Volajte hasičov – tiesňová linka 112.
- Ak ste nestihli z bytu uniknúť, zavrite sa do nejakej miestnosti, čo najďalej od ohniska požiaru a upozornite na seba - volajte z okna, hádžte malé predmety (ak chcete, aby sa k vám pomoc dostala rýchlejšie dajte o sebe vedieť, ak hasiči vedia kde ste dostanú sa k vám oveľa rýchlejšie), nemajte strach, pretože hasiči preverujú prítomnosť osôb vo všetkých ohrozených priestoroch.
- Vždy sa dôsledne riaďte pokynmi hasičov.
Ak horí elektrické zariadenie - televízor, pračka, chladnička, ...
- Vytiahnite prívodnú šnúru z elektrickej zásuvky.
- Po odpojení spotrebiča od prívodu elektrického prúdu môžete použiť na hasenie vodu.
- Ak sa nedá požiar uhasiť postupujte podľa časti "Horí vo vašom byte?"
Ak horí fritéza ...
- Zatvorte veko fritézy.
- Vytiahnite prívodnú šnúru z elektrickej zásuvky.
- Ak horí ďalej postupujte podľa časti "Horí vo vašom byte?". Horiaci olej nikdy nehaste vodou!!!
- Vyneste ju na voľné priestranstvo, veko otvorte až po vychladnutí oleja.
Ak vám „zhorela večera“
- Ak je jedlo spálené, ale nehorí, zalejte nádobu vodou a vyvetrajte byt. Ak je to možné, vetrajte cez okná, nie cez dvere. Zabránite tak vzniku paniky vo vašom vchode.
-
Ak jedlo už horí plameňom prikryte hrniec pokrievkou, plechom , alebo ho zalejte vodou. Pozor horiaci olej nikdy nehaste vodou!
- Neostýchajte sa otvoriť dvere hasičom, ušetríte im námahu a čas. Určite nie ste prvý ani posledný komu sa takéto niečo stalo.
Pri volaní na tiesňovú linku podávajte informácie v nasledujúcej štruktúre a postupnosti:
- vaše meno a číslo telefónu odkiaľ voláte (je nutné pre prípadné overenie hovoru alebo na získanie ďalších doplňujúcich informácií),
- popis udalosti - opíšte čo najpresnejšie čo sa stalo (podľa typu udalosti sa na miesto vysiela špeciálna technika, prípadne sa udalosť oznamuje ostatným záchranným a bezpečnostným zložkám),
- miesto udalosti (potrebujeme vedieť kde je naša pomoc potrebná, prípadne ďalšie dôležité informácie napr. o prístupových cestách a pod.),
- čo najpresnejšie odpovedajte na kladené otázky, vždy ukončite hovor ako druhý.
- Všetky volania na tiesňové linky sú bezplatné.