"Vlastníci bytov a nebytových priestorov by sa mali bez problémov dostať k výpisu z účtu bytového domu. Umožniť to má novela zákona o spotrebiteľských úveroch a ďalších zákonov z dielne rezortu financií. Platiť by mala od začiatku budúceho roka."

Výpisy z účtu budú dostupnejšie 


[STV Jednotka, 19:00; Správy STV; 20/07/2012; Monika Chybová; Zaradenie: z domova] 

Viliam Stankay, moderátor: "Vlastníci bytov a nebytových priestorov by sa mali bez problémov dostať k výpisu z účtu bytového domu. Umožniť to má novela zákona o spotrebiteľských úveroch a ďalších zákonov z dielne rezortu financií. Platiť by mala od začiatku budúceho roka." 

Monika Chybová, redaktorka: "Tento zákon umožní majiteľom bytov, či nebytových priestorov získať bezplatne raz ročne výpis z bankového účtu bytového domu, kde svoj byt, alebo nebytový priestor vlastnia, a to aj bez súhlasu spoločenstva, či správcu. Doteraz tu táto možnosť pre jednotlivcov nebola. Banka mohla poskytnúť informáciu o stave účtu len svojmu klientovi, a tým bol buď správca, ale spoločenstvo vlastníkov bytov, ktorým museli majitelia bytu, či nebytového priestoru dôverovať." 

Vladimír Hrtko, zástupca riaditeľa Slovenskej bankovej asociácie: "Ale nemali možnosť sa dopracovať k informáciám, koľko tam je vlastne finančných prostriedkov a ako s nimi správca, alebo to spoločenstvo nakladalo." 

Peter Kažimír, minister financií SR (Smer-SD): "Ak hovoríme o spotrebiteľských úveroch, tak sa snažíme napríklad zaistiť lepší komfort vlastníkov bytov." 

Monika Chybová, redaktorka: "Po novom by ste teda mali možnosť prísť priamo do banky a vypýtať sú výpis z účtu. Na ňom nájdete aktuálny stav a výdavky za posledných šesť mesiacov, ktoré boli z účtu bytového domu zasielané tretím stranám." 

Vladimír Hrtko, zástupca riaditeľa Slovenskej bankovej asociácie: "V prípade, ak to bude chcieť ten vlastník častejšie, bude to môcť banka spoplatniť normálnym štandardným poplatkom, ktorý si teraz pýta v prípade, ak sa jedná o individuálny výpis klienta." 

Monika Chybová, redaktorka: "Na získanie výpisu bude potrebné predložiť okrem občianskeho preukazu aj list vlastníctva, ktorý však nemusí byť určený na právne účely. Toto právo vlastníkov bytov a nebytových priestorov si zároveň vyžaduje novelizáciu zákona o bankách, ktorá sa týka bankového tajomstva."

Zdroj: STV 1